Vesti

Za sada 6 miliona dinara „čuvarima kontejnera“!

Gradska čistoća dodelila je ugovor od gotovo šest miliona dinara preduzećima „Ipon Security“ i „G4S Secure Solutions“ kako bi patrolirali gradom i nadzirali kontejnere u Novom Sadu.

Ukupna suma koja će biti isplaćena je 5.984.400 dinara. Od novih čuvara u gradu očekuje se da osmatraju površine gde su postavljeni kontejneri, sprečavaju uništavanje metalne konstrukcije podzemnih kontejnera, kao i neovlašćeno iznošenje smeća iz kontejnera.

Takođe, čuvari će sprečavati ispisivanje grafita i lepljenje plakata po kontejnerima, sprečavaće i gasiti požare. Osim toga reagovaće na sumnjive predmete pored kontejnera, kao i na sumnjiva lica kraj njih. Dakle, sve ono što je u nadležnosti gradske komunalne policije.

U Gradskoj čistoći navode za 021.rs da Komunalna policija i inspekcijske službe rade svoj posao svakodnevno, ali da nemaju dovoljno kapaciteta kako bi se ovaj problem rešio. Glavni razlog za angažovanje čuvara, kako kažu u „Čistoći“, jeste šteta koju nanose sakupljači sekundarnih sirovina.

Gradom će patrolirati istovremeno dve patrole sa dvojicom pripadnika obezbeđenja. Veću pažnju prilikom bacanja smeća građani će morati da obrate u periodu od 16 časova do osam sati ujutru, jer će tada patrole krstariti gradom, piše na sajtu N1

Udruženje romskih studenata je uputilo protestno pismo JKP „Čistoća“ u kome se traži preispitavanje ove odluke jer veliki broj sakupljača sekundarnih sirovina živi upravo od onoga što se nalazi u tim kontejnerima.

U ime Skrug Liga Roma predsednik predsedništva Osman Balić je takođe uputio Apel Vladi Republike Srbije.

APEL ZA ODBRANU DOSTOJANSTVA I PRAVA NA RAD NEFORMALNIH SAKUPLJAČA OTPADA U NOVOM SADU

Mi, dole potpisane organizacije i udruženja, najoštrije osuđujemo angažovanje privatnih preduzeća, od strane Javnog komunalno preduzeća „Čistoća“ , na poslovima fizičkog obezbeđivanja komunalnih kontejnera za smeće u Novom Sadu.
Smatramo da je, bez obzira na činjenicu da je Zakonom o upravljanju otpadom i Zakonom o komunalnim delatnostima definisano da vlasništvo nad komunalnim otpadom odloženim u namenske kontejnere pripada javno – komunalnom preduzeću koje po nalogu jedinice lokalne samouprave obavlja poslove komunalne delatnosti, ovaj čin atak na zdrav razum građana Novog Sada i Srbije i da sa stanovišta humanosti i ljudske etike predstavlja beskrupulozno kršenje ljudskih prava. Pre svega jer je usmeren na sprečavanje neformalnih sakupljača sekundarnih sirovina da sakupljaju reciklabilni otpad iz komunalnih kontejnera na teritoriji Novog Sada, čime ekonomski najranjiviji članovi našeg društva obezbeđuju osnovu egzistenciju za sebe i svoje porodice.
Podsećamo da, u borbi za goli opstanak, u Srbiji 30.000 neformalnih sakupljača obavlja društveno koristan posao sakupljanja otpada za reciklažu i odgovorno tvrdimo da je najveći napredak u ovoj oblasti Republika Srbija ostvarila zahvaljujući njihovom neformalnom radu. Podaci Srpske asocijacije reciklera ambalažnog otpada, da preko 80% količina koje recikliraju domaće fabrike za reciklažu PET boca dolazi od neformalnih sakupljača, a da javna komunalna preduzeća sakupe samo 1% otpadnog starog papira koji se reciklira u Srbiji najbolje pokazuju stanje u oblasti upravljanja otpadom i u kojoj meri su lokalne samouprave, komunalna preduzeća, nadležna Ministarstva, kompanije koje na tržište Srbije stavljaju ambalažu koja nakon upotrebe postaje otpad dužne da primenom načela „zagađivač plaća“ obezbede ulaganja u sistem za odvojeno sakupljanje otpada za reciklažu, zakazale u primeni ekoloških zakona i strategija donetih još 2009. godine.
Upozoravamo da 70% sakupljača čine predstavnici romske nacionalne manjine, kojima je usled velike stope nezaposlenosti, loših uslova života i etničkih predrasuda otežano da nađu formalno zaposlenje u zajednici u kojoj žive, čime im je ugroženo osnovno ljudsko pravo, zagarantovano Ustavom u članu 60 – pravo na rad.
Solidarno iskazujemo podršku ljudima koji nisu čekali strane investitore da ih zaposle, niti molili za posao u javnom sektoru. Smatramo da je njihov rad sa stanovišta zdravog razuma i čovekoljublja legitiman i društveno koristan, iako nije u svim apsektima legalan. Neformalni sakupljači sakupljajući otpad za reciklažu deluju za dobrobit svoje zajednice, prehranjuju svoje porodice, troše zarađen novac u komšijskim radnjama, plaćaju struju, vodu, školovanje svoje dece, učestvuju u ekonomskom oporavku svoje zemlje. U ovom trenutku neformalni sakupljači predstavljaju zamajac cirkularne ekonomije u Srbiji obezbeđujući stvaranje nove vrednosti iz otpada i umanjujući neospornu štetu koju čini njegovo odlaganje u životnu sredinu.
Apelujemo na nadležne organe na lokalnom i republičkom nivou da uspostavljanje sistema upravljanja otpadom u Srbiji mora biti zasnovano na principima zaštite životne sredine i „Povelje o Zemlji“ kao deklaraciji o osnovnim moralnim principima napretka čovečanstva u 21. veku.
Smatramo da nagomilani problemi u prikupljanju i odlaganju otpada u Novom Sadu, ali i šire, moraju biti rešenim efikasnim radom svih nadležnih službi, komunalne policije i komunalnih preduzeća koji imaju sva potrebna ovlašćenja i kroz dijalog sa svim učesnicima u procesu prikupljanja sekundarnih sirovina, kako bi se obezbedilo poštovanje ljudskih prava i našlo alternativno i legalno rešenje za zaposlenje neformalnih sakupljača sekundarnih sirovina.
Upozoravamo da prenos ovlašćenja na privatne agencije za usluge fizičkog obezbeđenja i davanje slobode da procenjuju ko je „sumnjivo lice“ i prava da mu ograniče slobodu kretanja, daleko prevazilazi do sada poznatu praksu i ostavlja ogromnu mogućnost za zloupotrebu i diskriminaciju.
Pozivamo Vladu Republike Srbije i nadležna Ministarstva da prepoznaju interes Države Srbije da gradi svoju budućnost na principima solidarne i cirkularne ekonomije i da pokrenu proces inkluzije neformalnih sakupljača sekundarnih sirovina, jer kao društvo odgovorni smo da obezbedimo zdravu i sigurnu budućnost kako njihovoj, tako i našoj deci.
Potpisnici apela: U Novom Sadu, Beogradu, Srbiji, 22. juna 2017.

Related Posts

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *