Vesti

VRLO BRZO MOBILNI TIMOVI ZA INKLUZIJU ROMA U ZRENjANINU, KOVAČICI, STAROJ PAZOVI, ČUKARICI I LAJKOVCU

U Kovilovu je održana prva u nizu radionica sa predstavnicima relevantnih institucija iz Zrenjanina, Kovačice, Stare Pazove, Čukarice i Lajkovca sa ciljem formiranja Mobilnih timova za inkluziju Roma. Mobilni timovi su prepoznati kao efikasan model podrške na lokalnom nivou, koji povezuje ključne aktere u zajednici: koordinatore za romska pitanja, pedagoške asistente, zdravstvene medijatore, predstavnike Centra za socijalni rad i Nacionalne službe za zapošljavanje. Cilj osnivanja timova je prepoznavanje i sagledavanje realnih potreba romske populacije na terenu, kao i utvrđivanje podrške koja je potrebna kako bi se poboljšao njihov sveukupni položaj, a u skladu sa Strategijom za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Republici Srbiji 2016-2025.

Brankica Jeremić, ključni ekspert za socijalnu inkluziju, predstavila je ciljeve i svrhu obuke, naglasivši da :

„Prvom treningu koji smo organizovali prisustvovali su predstavnici četiri lokalne samouprave, od ukupno dvadeset koje ćemo obuhvatiti obukama, a u kojima će biti oformljeni mobilni timovi. Tokom radionice smo, između ostalog, razgovarali o konceptu socijalnog uključivanja, značaju intersektorske saradnje, kao i potencijalnim institucionalnim modelima koji na nivou lokalnih samouprava omogućavaju koordinisanu politiku socijalnog uključivanja“, i dodala: „Podaci koje mobilni timovi prikupe, biće obrađeni i analizirani, nakon čega će se pristupiti izradi operativnih planova. Svaka jedinica lokalne samouprave će na osnovu podataka sa terena napraviti svoj operativni plan čiji će cilj biti doprinos rešavanju identifikovanih problema i to prema utvrđenim prioritetima. Predstavnici lokalnih samouprava će tokom celog procesa imati podršku projekta.“

Ukupno dvadeset gradova i opština prepoznalo je probleme romske populacije, kao i potrebu za rešavanjem ovih izazova. Uključivanjem u projekat „Tehnička pomoć za unapređenje životnih i stambenih uslova romske populacije u neformalnim naseljima“ gradovi i opštine pokazali su visok nivo posvećenosti i razumevanja značaja socijalnog uključivanja Romkinja i Roma.

Aleksandar Balinović, koordinator za romska pitanja u opštinskoj upravi Stare Pazove, učesnik radionice, rekao je:

„Na teritoriji Stare Pazove živi oko 1500 Roma, i najveći izazovi sa kojima se suočavaju su oblasti obrazovanja i zapošljavanja. Neredovno pohađanje nastave, nedovoljna konkurentnost na tržištu rada, kao i uslovi stanovanja, samo su neki od problema sa kojima se Romi suočavaju na našoj opštini. Učešćem u ovom programu očekujemo da ćemo, kroz naše sektorsko uvezivanje, dobro planiranje, i angažovanje, doprineti rešavanju ovih problema.“

Važan deo projekta je šema bespovratnih sredstava (grantova) u okviru koje se podržava 11 projekata na lokalnom nivou u ukupnoj vrednosti od 7,55 miliona evra. U okviru inicijative biće obezbeđeno stambeno rešenje za preko 1.000 Romkinja i Roma, te poboljšanje infrastrukturnih uslova za preko 6.000 pripadnika romske populacije.

Projekat „Tehnička pomoć za unapređenje životnih i stambenih uslova romske populacije u neformalnim naseljima’’ je jedna od inicijativa koje u ovom momentu podržava Evropska unija uz saradnju i ko-finansiranje Vlade R. Srbije. Ugovorno telo projekta je Ministarstvo finansija, a glavni korisnici su Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Kancelarija za ljudska i manjinska prava.

 

Related Posts

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *