Vesti Vesti

Studijska poseta novinara iz Srbije institucijama BiH

Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije, organizovalo je trening za ukupno 13 novinara i novinarki radi osvetljavanja značajne uloge medija u poboljšanju socijalnog uključivanja osetljivih grupa  iz Srbije, organizovanog povodom otvaranja Poglavlja 23 u procesu pridruživanja Evropskoj Uniji. Kao rezlultat treninga su i nastali tekstovi sa temama koje su vrlo interesantne ali i deo svakodnevnog života srpskog društva. Potrebno je napomenuti da su svi tekstovi pregledani i odobreni od naših mentora gospođe Antonele Riha i Tamare Skroza.

Naše tekstove možete pročitati na ovom llinku: http://socijalnoukljucivanje.gov.rs/rs/medunarodni-dan-borbe-protiv-rasizma/

Kao još jedan rezultat ovog projekta je bila i studijska poseta BiH odnosno njihovim ministarstvima koja su na neki način bila povezana sa našim temama.

Imali smo priliku da posetimo Ministarstvo za ljudska i manjnska prava i izbjeglice, u okviru kojeg je i Agencija za ravnopravnostt spolova Bosne i Hercegovine. Naš sagovornik je bila direktorica ove Agencija gospođa Samra Filipović-Hadžiabdić. Imali smo direktan i otvoren razgovor u kome smo saznali da se  i u BiH kao i u drugim državama našeg regiona za zaštitu ravnopravnosti  mora boriti. Ova Agencija ima pravu osobu za to koja se već više od dve decenije uspešno bori za ostvarivanje svojih ciljeva. Federacija BiH ima Strategiju za sprovođenje konvencije o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija) za period 2015-2018, Zakon o ravnopravnosti spolova kao i Akcioni plan za implementaciju UNSCR 1325. Ova Agencija NVO sektor smatra za jedne od najvažnijih partnera pa samim tim imaju i zajedničke projekte. Prema rečima gospođe Samre Filipović-Hadžiabdić ova Agencija je prva instanca za zaštitu ravnopravnosti , u bosansko-hercegovačkom društvu nasilje je prepoznato ali zlostavljani nisu dovoljno upoznati sa svojim pravima. „Kada je u pitanju romska zajednica postoji saradnja sa ženskim romskim  NVO, i zahvaljujući toj saradnji je u Odboru za Rome pri Vijeću ministara BiH postavljena i jedna romkinja gospođa Indira Bajramović. Kao još jedan rezultat Dekade 2005-2015 je spomenuto i to da u BiH nema Roma bez ličnih dokumenata“. Međutim na pitanje našeg novinara koliki je zvaničan broj pripadnika romske zajednice u BiH?, nismo dobili odgovor! Razlog je stalna migracija, premeštanje pripadnika romske zajednice iz jednog mesta u drugo. Međutim po popisu iz 1991.g. u BiH je živelo oko 6 hiljada pripadnika ove zajednice, dok se rezultati popisa iz 2016.g., još uvek ne znaju jer je to političko pitanje! Iz ove Agencije se podržavaju projekti romskih ženskih NVO koje se bave sprečavanjem nasilja u porodici kao i projekti osoba sa invaliditetom.

Posetili smo Ministarstvo rada i socijalne politike, Sektor za zaštitu osoba sa invaliditetom i zaštitu civilnih žrtava rata i porazgovarali sa pomoćnikom ministra g. Dobricom Jonjić.

Nezvanično u Federaciji BiH se govori da ima oko 200 hiljada osoba sa invaliditetom, od toga gotovo polovina ostvaruje svoja zakonom zagarantovana prava. U zavisnosti od stepena invaliditeta mesečne nadoknade  OSI su od 1900 – 400 konvertibilnih maraka. Na birou rada je projavljeno 6500 OSI dok je gotovo polovina u stalnom radnom odnosu. Zakonska obaveza poslodavca je da na 16 zaposlenih osoba zaposli i 1 osobu sa invaliditetom, međutim kao i u regionu poslodavci plaćaju penale državi i ne žele da zaposle OSI. Mnoge stare zgrade nemaju rampe koje omogućavaju lakši prilaz OSI, dok pri izgradnji novih objekata upotrebna dozvola se ne može dobiti ako nema rampa koje omogućavaju lakši prilaz objektima OSI.

Tokom naše studijske posete posetili smo i Regionalni Savet za saradnju.

Unašem  razgovoru dobili smo informacije o značaju i ulozi Saveta u „povezivanju „država u regionu i to: Albanija, Turska,  Makedonija, Crna Gora, Srbija, Kosovo i BiH .

Na ovom sastanku je bilo reči o obrazovanju, zapošljavanju, socijalnoj politici kao i projektu Integracja Roma 2020 u regionu.

Jedan od najvećih problema u regionu je zapošljavanje, naglasio je g. Nand Šani tim lider RCC pa samim tim je i sa svim predstavnicima ovih zemalja potpisan dokument za ciljeve do 2020.g., jedan od ciljeva je da se do pomenute godine otvori milion radnih mesta. Medutim svetska ekonomska kriza je 2012.godine uticala na pad zapošljavanja. Prema izveštaju pod nazivom „Balkan barometar“ u pomenutim zemljama stopa nezaposlenosti je od 17-28%.“ Jedna od obaveza svih zemalja je kreiranje novih radnih mesta. Srbija, Makedonija i Crna Gora su zemlje koje su povećale trend zapošljavanja. Takođe se u Srbiji i Crnoj Gori „nešto „ radi na reformi socijalnog i penzionog sistema, unapređenje usluga u socijalnom sistemu, ovaj projekat će se sprovesti u narede tri godina a sve u cilju jačanja kapaciteta Ministarstva rada kao i Nacionalnih službi za zapošljavanje, svaka od zemalja određivaće koje će mere sprovoditi i na koji način.“

Kada je u pitanju Integracija Roma u regionu, politički stručnjak RCC Aleksandra Bojadjieva, naglašava da je projekat „Integracija Roma 2020“ nastavak Dekade.“ Cilj ovog projekta je smanjiti razliku između Roma i ne Roma, putem tehničke i ekspertske podrške, odnosno uključivanje pitanja Roma u opšte politike.“ Sve zemlje iz regiona učesnici ovog projekta imaju Strategije za Rome i Romkinje kao i AP za njihovo sprovođenje, takođe svaka od zemalja ima i svoju nacionalnu kontakt osobu za komunikaciju sa Regionalnim Savetom za saradnju, osim Turske.

Ono što je interesantno jeste da će svaka zemlja učesnica ovog projekta kroz svoje izveštaje morati da iscrpno, konkretno, analitički izvestiti kako i na koji način su radili na integraciji romske zajednice u svojim zemljama i da će neke  od aktivnosti morati da sami finansiraju. Dok sdruge strane sve zemlje će imati pristup IPA fondovima koji su namenjeni pripadnicima romske zajednice.

 

 

 

Related Posts

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *