Prema nezvaničnim procenama, u Srbiji živi između jednog i 1,3 miliona pripadnika nacionalnih manjina ili oko 13 posto ukupnog stanovništva. Nacionalne manjine u Srbiji su organizovane kroz 23 nacionalna vijeća od kojih samo njih šest ima sedište izvan Vojvodine, što na najbolji način odražava heterogenost stanovništva ovog dijela zemlje.

Popis iz 2011.godine ukazivao je na to da je romska zajednica brojila 147.604, dok se 2022.godine broj ove nacionalne manjine smanjio na 131.936. U oblasti obrazovanja, kulture i informisanja Srbija podstiče duh tolerancije i međukulturnog dijaloga i preduzima efikasne mere za unapređenje uzajamnog poštovanja, razumevanja i saradnje među svim ljudima koji žive na njenoj teritoriji, bez obzira na njihov etnički, kulturni, jezički ili verski identitet. Nacionalne manjine u Srbiji, pored prava koja su Ustavom zagarantovana svim građanima, imaju i dodatna prava koja im omogućavaju da odlučuju o pojedinim pitanjima u vezi sa njihovom kulturom, obrazovanjem, informisanjem i službenom upotrebom jezika i pisma, u skladu sa zakonom. 

U Srbiji je zabranjena bilo kakva diskriminacija ili nasilna asimilacija nacionalnih manjina, kao i podsticanje rasne, verske, nacionalne ili bilo kakve druge mržnje i netrpeljivosti. Da li je baš tako?, pogledajte u našoj tv emisiji.

„Projekat „Romski život kroz naš objektiv! – II“ se realizuje u okviru Programa malih medijskih grantova koji finansira Ambasada SAD a administrira Media i Reform Centar Niš. Stavovi, mišljenja i zaključci izneseni u projektu nužno ne izražavaju stavove MRCN i Ambasade SAD već isključivo autora.

Related Posts

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *