Vesti Vesti

Prošao još jedan Dan ljudskih prava!

Prema poslednjem popisu stanovništva iz 2022. godine, romska nacionalna zajednica u Srbiji broji 131.936 pripadnika. Srbija kroz normativne akte, kao što je Strategija za socijalno uključivanje Roma i Romkinja u Srbiji za period 2022-2030. godine i prateći Akcioni plan, nastoji da poboljša položaj i integriše u društvo tu često marginalizovanu društvenu grupu.

Svi ljudi rođeni su slobodni, sa jednakim dostojanstvom i pravima” kaže prvi član Opšte povelje o ljudskim pravima. Rođenjem i prvim trenutcima života čovek poseduje ljudska prava. Ona su zagarantovana, neotuđiva i regulisana nizom međunarodnih dokumenata.Opšta deklaracija Ujedinjenih nacija o ljudskim pravima proglašena je 10. decembra 1948.

 Kada nemate zaposlenje, uslove za život, nejednakost, o kakvom to Danu ljudskih prava možemo da pričamo? Ukoliko na taj Dan 10.Decembar,  akcentujemo na nacionalne manjine, osobe sa invaliitetom kao i druge marginalizovane grupe videćemo da su svima njima na ovaj ili onaj način povređena ljudska prava, iako i Ustav RS garantuje pravo na rad i različitost.

Na žalost posla u Srbiji nema, pogotovu za nas Rome. Gotovo 90% Roma nema zaposlenja. Od oko 750 romskih naselja koliko ih ima u Srbiji od kojih je oko 80% bez vode, struje, kanalizacije. Samo 4% romske dece pohađa predškolske ustanove. Tek svaki 100-ti Rom doživi 65 godinu života. No, lepo je podsetiti se ljudskih prava, samo da to ne bude jednom godišnje! Što više priče u javnosti o našim slabostima tim bolje, možda zajedno možemo uticati na rešavanje ovakvih problema.

Related Posts

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *