Vesti

Predlog Strategije razvoja obrazovanja i vaspitanja nacionalnih manjina u Republici Srbiji za period do 2030. godine – predviđa bolje uslove romskoj zajednici

Odbor za obrazovanje Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine učestvovao je na konferenciji društvenog dijaloga na kojoj se razmatrao Predlog Strategije razvoja obrazovanja i vaspitanja nacionalnih manjina u Republici Srbiji za period do 2030. godine.
U ime Odbora za obrazovanje Nacionalnog saveta, na konferenciji je učestvovala članica odbora Zdravka Simić.
Simićeva je na osnovu donetih zaključaka sa sastanka članova Odbora, na konferenciji predložila nekoliko važnih mera, kako bi se u Strategiji predvidele mere koje su od ključnog značaja za dalji tok obrazovanja učenika i studenata romske nacionalnosti.
Predlozi Odbora za obrazovanje:

fb arhiva
  • proširiti mrežu pedagoških asistenata (PA), odnosno, povećanje broja, jer se tokom Pandemije rad PA pokazao kao odličan mehanizam za podršku učenicima i sprečavanje osipanja iz obrazovnog sistema;
  • povećati broj nastavnika za predmet Romski jezik sa elementima nacionalne kulture;
  • ukidanje kvote za upis studenata na visoke škole i fakultete, uz dodatni predlog da se za vreme trajanja Pandemije, kvota poveća sa 1% na 3% za one škole i fakultete za koje studenti iskažu najveće interesovanje za upis. Dosadašnje iskustvo nam govori da je najveće interesovanje bilo za sledeće oblasti: medicina, ekonomija, filozofija, prava.

Na drštvenom dijalogu u vezi sa Predlogom strategije razvoja obrazovanja i vspitanja u Republici Srbiji koji je organizovalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, ministarka Gordana Čomić, izjavila je da deca koja će istekom ove strategije 2030. godine krenuti u prvi razred, nikome još nisu na pameti. Za njih radimo danas. Deca koja će završiti srednju školu, danas su u petom razredu. Deca koja će tada diplomirati, ove godine će završiti osnovnoškolsko obrazovanje.

Nema slikovitijeg primera na osnovu kojeg ćemo pokazati da je Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja alat razvoja Srbije. Baš kao što je i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog alat svim korisnicima za koje je nadležno, pa tako i nacionalnim savetima, osnosno svim predstavnicima čije interese nacionalni saveti brane, ali jednako tako i diskriminisanima, zaboravljenima, onima bez prava, onima sa fiktivnim pravom, dakle svima koji žive u nepravdi i nejednakosti, podsetila je.

Izvor:

https://www.facebook.com/NacionalniSavetRoma/posts/3955535857836905

Related Posts

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *