U Romskom kulturnom centru počelo se sa realizacijom projekta “Na putu ka svratištu” koje realizuje Otvoreni klub iz Niša I NVO Cvetno srce uz finansijsku podršku organizacije Swiss PRO. Govoreći o motivima učešća u ovom projektu Natasa Ivanovic, predstavnik finansijera je rekla:

„Swiss PRO program“ koji finansira vlada Švajcarske odvojio je dodatnih skoro pola miliona evra za aktivnosti koje se odnose isključivo na otklanjanje posledica Covid-a 19 i to u dva pravca kada je u pitanju socijalno uključivanje: jedan se odnosi na podršku podstandardnim romskim naseljima u raznim oblastima, kao podška u obrazovanju, zdravstvu, dovodjenju vode u odredjena naselja i socijalne zaštite, a drugi pravac se odnosi na podršku za nove usluge socijalne zaštite u različitim lokalnim zajednicama. Ovaj projekat, koji sprovodi udruženje Otvoreni klub u partnerstvu sa organizacijom Cvetno srce, samo je jedan od ukupno 19 projekata koji se odnose na podršku romskim podstandardnim naseljima. U okviru ovog projekta deca iz različitih, ali ne samo iz podrstandardnih romskih naselja, već i ona deca koja su socijalno ugrožena, dobiće podršku bilo psiho-socijalnu, bilo podršku u učenju i svaku drugu koja deci doprinosi boljoj kreativnosti i osmišljava igru i druženje kao najvažnije za njihov razvoj. Dakle, morate da ih motivišete da bi se prosto zadržali na ovakvom mestu.  Ovo je ideja koja možda jednog dana može da preraste u nešto što se zove dnevna usluga – svratište, ali o tome ne samo da treba doneti nešto na nivou politika, nego treba da se steknu mnogi tehnički, kompleksniji uslovi od ove sada intervencije koja treba da posluži kao samo početni korak za sve ono što, možda jednog dana, bude ostvarljivo. Ali to mnogo više zavisi od nadležnih u gradu Nišu.

Olgica Beba Bajić, iz organizacije Otvoreni klub iz Niša je objašnjavajući cilj projekta rekla:

„Mi ovaj projekat sprovodimo u prostorijama Romskog kulturnog centra sa decom i roditeljima. To je desetomesečni projekat koji obuhvata podršku deci iz podstandardnih romskih naselja, odnosno, deci ulice i deci koja nisu mogla da pohadjaju on lajn nastavu zbog nedostatka  tehničkih sredstava, struje, interneta, kompjutera i sličnog. Cilj je sada da se toj deci, pošto znamo da su romska deca dosta u riziku od napuštanja škole, cilj je da se sada toj deci pomogne da nadoknade to propušteno gradivo koje nisu mogli redovnim putem da savladaju i da se deci ulice koja su napustila školu pomogne da shvate značaj obrazovanja, da se vrate u obrazovni sistem, tako što ćemo ih kroz kreativne radionice, kroz edukativne radionice, kroz psiho-socijalnu podršku privući da budu deo ove priče, deo ovog projekta i da ih naredne godine vidimo u redovnoj školi.“

NVO Cvetno srce je saradnik na projektu „Na putu ka svratištu“ a Igor Paunović je  govorio o realizaciji projekta: „Pozvali smo sve direktore škola da nam dostave imena dece koja su imala probleme sa prećenjem on lajn nastave i zajedno sa Centrom za socijalni rad i gradom Nišem, pozvali smo decu i roditelje  da bi mogli da ih uključimo u ovaj program.“

Romski kulturni centar je ustupio svoje prostorije kako bi omogućio realizaciju projekta.

Svetislav Jovanović, odbornik u Skupštini grada Niša za našu Produkciju kaže:

„Deca ce ovde imati radionice, imaće nastavnike koji će ih učiti i imaće psiho-socijalnu podršku, znači sa njima će raditi psiholog i sociolog i ovde će dva puta nedeljno po četiri sata sva deca koja imaju interesovanja, ne samo deca ulice, mogu da dodju ovde će imati internet, imaju kompjutere i sve uslove da uče. Možda će se organizovati jedan kamp u dogovoru sa Swiss PRO, avgusta meseca, gde će deca imati  radionice i onda krećemo da pokrećemo i likovnu i muzičku radionicu, i folklornu sekciju,  jednostavno da se posle Kovida i mi vratimo u kulturne tokove i kulturne dogadjaje, znači, da polako do septembra okupljamo decu i gledamo da se vratimo u normalu, da Kulturni centar krene normalno da radi a videćemo da li će to prerasti posle u Svratište, da li će Grad pronaći budžet, da li će to biti ovde ili u nekim drugim prostorijama, u ustanovi Mara videćemo. Ovo je projekat koji traje 10 meseci, mi smo partneri zato što dajemo prostor na korišćenje besplatno zbog toga što želimo da okupimo našu decu i da im pomognemo da se lakše uključe u nastavu od septembra.“

Trenutno je u aktivnosti uključeno 30-tak deteta a ideja je da ovo preraste u Inkluzivni kutak u kome će se družiti deca iz podrstandarnih naselja i njohovi vršnjaci  iz većinske populacije, kažu iz Swiss PRO organizacije.

Da li će se Romski kulturni centar, pompezno otvoren pre tri godine pretvoriti u Svratište za decu ulice, o čemu se sve češće priča, ostaje da se vidi.

Činjenica je da RKC od svog osnivanja nije uspeo da uspostavi sistem koji bi omogućio promociju romske kulture, tradicije i običaja i da je korišćen za sve drugo osim za ono za šta je namenjen. Romska zajednica u Nišu je od Grada dobila renoviran ne mali prostor, ali je očigledno da ne postoji želja i volja Roma u Nišu da nešto urade na planu zaštite svoje kulturne baštine.

„Izradu ovog teksta omogućio je EUROPEAN endowment for democracy. Sadržaj i stavovi izneti u ovom tekstu predstavljaju stavove autora projekta „ Dodatna podrška EU medijima u Srbiji tokom pandemije COVID-19 – Podrška Roma World“ i nužno ne izražavaju stavove EUROPEAN endowment for democracy.“ 

Related Posts

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *