Komarci postali prava mora Nišlijama!
Drugi tretman suzbijanja larvi komaraca duž rečnih tokova i zabarenih površina na teritoriji grada koji predstavljaju staništa komaraca su obavljeni 20. i 21. juna 2023. godine u svih pet gradskih opština. Ekipe operativaca preduzeća EКOS i Sanit su izvođači ovih radova. Tretman je obavljen ekološkim preparatom na bazi regulatora rasta sa specifičnim dejstvom na larve komaraca i neškodljiv je za vodenu faunu i ostale organizme te ne iziskuje posebne mere predostrožnosti.
Međutim spasa od komaraca u ovim danima nema, postale su prave krvopije žale se stanovnici naselja Beograd male.
Jedna od starijih meštanki naselja Beograd mala napominje da se ne seća da je najezda komaraca bila ovolikim intenzitetom.
Ne mogu bre, u avliji da sednem i popijem kafu na miru, za samo 10-15 minuta morate pobeći i vratiti se u kući, nema nekog posebnog vremena komarci su aktivni celog dana!
Da sve ovo postaje vrlo ozbiljno potvrđuje i Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC).
Toplotni talasi širom Evrope prošlog leta bili su “neobično intenzivni i široko rasprostranjeni“, izvestili su iz odeljenja za posmatranje Zemlje Kopernikus iz svemirskog programa Evropske unije.
Prema rečima direktora ECDC Andrea Amona, “ovo stvara povoljnije uslove za invazivne vrste komaraca kao što su Aedes albopictus (poznati “Azijski tigrasti komarac”), prenosilac virusa čikungunja i denga virusa, i Aedes aegypti (“komarac žute groznice”), za koje se zna da prenosi denga, pomenutu žutu groznicu, čikungunju, zika i viruse Zapadnog Nila”.
Za nadzor nad prskanjem protiv komaraca i krpelja u Nišu iz gradske kase je izdvojeno 1,8 miliona dinara. Preko tendera se traži firma koja će obavljati nadzor, dok će dezinsekciju ponovo biti zadužen Ekos DDD. Na “okvirnom spisku” je 21 lokacija za uzorkovanje komaraca i 19 lokacija za uzorkovanje krpelja.