Povodom Evropskog dana borbe protiv trgovine ljudima, niško  Udruženje Romkinja Osvit sprovelo je uličnu akciju u okviru koje je podeljen informativni materijal na tri lokacije u Nišu.

Ova aktivnost je deo projekta „Zaustavi trgovinu ljudima (Korona virus nije opravdanje)“ koji sprovodi Odbor za ljudska prava iz Vranja u partnerstvu sa Udruženjem Romkinja Osvit, a podržan je od NVO Astra, u okviru projekta „Unapređenje prostora i mogućnosti za borbu protiv trgovine ljudima“.

Evropski Dan borbe protiv trgovine ljudima bio je povod I da se Osvit oglesi saopštenjem za javnost u kojem se posebno naglašava da je trgovina devojčicama u cilju seksualne eksploatacije i dalje veliki problem u Evropi.

“Trgovina ljudima i seksualno iskorišćavanje dece, posebno devojčica, radi ostvarenja zarade i dalje su u porastu, uprkos sve većim naporima na suzbijanju ove pojave. Tokom pandemije postalo je očigledno da se društvene mreže i druge onlajn platforme sve više koriste za vrbovanje i eksploataciju devojaka i devojčica. Eksploatacija se odvija na samim platformama ili se one koriste kao mesto regrutovanja za eksploataciju koja se odvija lično, tj. uživo. Iako se vrbovanje dece radi zarade, bila ona podvrgnuta seksualnoj eksploataciji ili nekom drugom vidu trgovine ljudima, i dalje vezuje za društveno-ekonomski nestabilna područja i socijalno ugrožene grupe, mnoge devojčice koje postanu žrtve trgovine ljudima ili seksualne eksploatacije u poslednje vreme ne pripadaju nijednoj rizičnoj grupi. U Evropi se sve češće izveštava o eksploataciji vršnjaka među školskom decom.

U Srbiji je tokom prošle godine zvanično identifikovano 59 žrtava trgovine ljudima, od tog broja 24 žrtve su bila deca, 16 devojčica i 8 dečaka. Među seksualno eksploatisanim osobama 50% činile su devojčice, koje su u trenutku vrbovanja imale između 12 i 15 godina. Ove godine do kraja septembra zvanično su identifikovane 34 žrtve trgovine ljudima, među njima je i 10 devojčica. Stručnjaci upozoravaju da je ovaj broj daleko veći.” piše,  izmedju ostalog, u saopštenju Osvita povodom Evropskog dana protiv trgovine ljudima.

Ova organizacija, u saradnji sa srodnim NVO uputila je apel –

“Na Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima, 18. oktobar, Fondacija Child10, ASTRA i ostale nagrađene organizacije za 2021. upućuju zajednički apel vladama svojih zemalja da se hitno uvedu obavezni obrazovni moduli posvećeni prevenciji i borbi protiv trgovine ljudima i seksualne eksploatacije dece na internetu i van njega, kao i o zdravim odnosima, razumevanju koncepta seksualnog pristanka i rodne ravnopravnosti.

Podsećamo vlade naših zemalja, uključujući i Vladu Republike Srbije, da su ovi obrazovni moduli u skladu sa pristupom zasnovanim na pravima deteta i da ih treba formirati u saradnji sa organizacijama civilnog društva koje imaju neprocenjivo znanje i iskustvo u ovoj oblasti. Samo zajedničkim radom možemo iskoreniti trgovinu ljudima i seksualnu eksploataciju dece.”[1]

Iako zvaničnih podataka nema, a romska zajednica ne radi istraživanja (koja su I skupa I dugotrajna) ne treba biti mnogo učen I informisan pa shvatiti da su upravo Romi, najčeće žrtve trgovine ljudima.

U politici borbe protiv trgovine ljudima, kako na medjunarodnom nivou, tako I na nivou Srbije, koncept prinudnog braka I prinudnog prosjačenja su definisani kao oblici trgovine ljudima.

Problem je što se mnogi slučajevi ne prijavljuju – nešto zbog sramote, nešto zbog ubedjenja da je to u duhu tradicije romskog naroda, nešto i zbog toga što ljudi ne znaju da je to kažnjivo.

Po ko zna koji put, možemo da konstatujemo da romska populacija ne poznaje prava koja joj pripadaju po zakonima ove zemlje I da se brojni slučajevi trgovine ljudima ne evidentiraju ni na lokalnom, ni na globalnom nivou.


„Izradu ovog teksta omogućio je EUROPEAN endowment for democracy. Sadržaj i stavovi izneti u ovom tekstu predstavljaju stavove autora projekta „ Dodatna podrška EU medijima u Srbiji tokom pandemije COVID-19 – Podrška Roma World“ i nužno ne izražavaju stavove EUROPEAN endowment for democracy

Related Posts

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *