Vesti

10 hiljada korisnika projekta „Stanovanje Roma“- rečeno na završnoj konferenciji u Beogradu

Unapređeni uslovi života za gotovo 6000 Romkinja i Roma u Srbiji, pripremljena dokumentacija za buduće projekte podrške za još preko 4000 pripadnika romske populacije

Završetak EU projekta „Stanovanje Roma“ obeležen je predstavljanjem ostvarenih rezultata na konferenciji kojoj su prisustvovali Zoran Lakićević, državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Mateja Norčić Štamcar, zamenica šefa Delegacije Evropske unije u Srbiji, Suzana Paunović, direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava, i Marko Jovanović, pomoćnik ministra finansija, iz Sektora za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava EU.

U okviru projekta koji je finansirala Evropska unija uz saradnju i kofinansiranje Vlade Republike Srbije, a čiji su glavni korisnici bili Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Kancelarija za ljudska i manjinska prava, unapređeni su infrastrukturni uslovi za 5000 Romkinja i Roma, a izgrađeno je ili renovirano ukupno 185 stambenih jedinica za preko 740 pripadnika romske populacije. Takođe, pripremljena je tehnička dokumentacija potrebna za buduće projekte unapređenja stambenih uslova za više od 70 kuća, 300 stanova, kao i za projekte unapređenja infrastrukture za preko 4000 Romkinja i Roma. U 20 lokalnih samouprava širom Srbije formirani su i mobilni timovi za inkluziju Roma.

Napominjući da se početak projekta dogodio u isto vreme kada je Vlada formirala Koordinaciono telo za praćenje realizacije strategije za socijalno uključivanje Roma i Romkinja, Zoran Lakićević, državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture rekao je: „Ovaj jedinstveni projekat je uspešno završen, postignuti su konkretni rezultati, i implementirane konkretne infrastrukturne i inkluzione mere. Urađeno je dosta, izgrađeni su stanovi, kuće, putevi, vodovodi, kanalizacija i to korišćenjem najnovijih tehničkih rešenja.“. On je naglasio da su u pripremi novi projekti sa Evropskom unijom i nove investicije za dalje poboljšanje uslova života Roma i Romkinja.

Paunović je navela da je jedan od ključnih zadataka projekta podrška u sprovođenju grant šeme „Stanovanje Roma“ od 6,5 miliona eura kao i priprema tehničke dokumentacije za buduće projekte i podršku generalnim merama inkluzije Roma i Romkinja.

Kako je objasnila, u okviru ovog projekta realizovana je izgradnja i rekonstrukcija preko 150 stambenih jedinica u kojima živi preko 700 Romkinja i Roma, dok su dodatni benefiti od projekata izgradnje infrastrukture doprineli unapređenju uslova života za preko 5000 Romkinja i Roma.

– Posebno želim da naglasim da je značajan doprinos projekta napravljen u oblasti operativnog planiranja mobilnih timova, pri čemu se to ne ogleda samo u unapređenju metodologije operativnog planiranja i uspostavljanju mehanizama za praćenje ostvarenih rezultata, već je ovaj projekat omogućio i obezbeđivanje sredstava budžetima lokalnih samouprava za njihovu implementaciju u visini od oko 17 miliona dinara za 2019. godinu, rekla je Paunović.

Mateja Norčić Štamcar, zamenica šefa Delegacije EU u Srbiji, rekla je: „Danas možemo da razgovaramo o opipljivim rezultatima projekata finansiranih od strane Evropske unije. Inkluzija Roma odgovara jednoj od osnovnih vrednosti EU i kao takva bi trebalo da ostane prioritet za sve zemlje članice, kao i za one koji su u procesu pristupanja. Ono što je takođe važno jeste jačanje kapaciteta institucionalnih mehanizama za uključivanje Roma, na lokalnom nivou.“ Zamenica šefa Delegacije EU dodala je da je Evropska unija najveći donator Srbije kako uopšte, tako i u oblasti inkluzije Rorma, sa trenutnim projektima vrednim 11,4 miliona evra i sa novim ugovorom koje će biti potpisan na dodatnih 20 miliona evra.

Projekat je sproveo konzorcijum koji je predvodila kompanija KPMG, dok je ugovorno telo projekta Ministarstvo finansija, Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava EU.

Kvalitet stanovanja i infrastruktura u romskim naseljima predstavljaju jedan od najvećih izazova sa kojima se susreće romska populacija u Srbiji.

U Srbiji postoje 583 neformalna romska naselja u kojima uslovi života ne odgovaraju uobičajenim standardima življenja, više od 41.000 Romkinja i Roma živi u stanovima bez kupatila, a preko 33.000 u stanovima bez adekvatnih toaleta. U objektima bez tekuće vode živi 17.000 romskog stanovništva.

Prevazilaženje ovih izazova predstavlja ozbiljan i dugotrajan proces koji podrazumeva uključivanje šireg kruga aktera koji mogu doprineti pronalaženju sistemskog rešenja, što je, između ostalog, od izuzetne važnosti za proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji.

Realizacija ovog projekta pokazala je da se usklađenim planiranjem i posvećenošću svih zainteresovanih strana mogu postići direktni rezultati i konkretna poboljšanja životnog standarda Romkinja i Roma u Srbiji. To je ujedno i važna poruka za druge lokalne samouprave kod kojih su ti izazovi izraženiji.

Главни резултати пројекта:

•	Изграђена инфраструктура у неформалним ромским насељима која ће унапредити услове живота за преко 5000 припадника ромске популације. 
•	Изграђено или реновирано укупно 185 стамбених јединица за преко 740 Ромкиња и Рома. 
•	Израђена техничка документација потребна за пројекте унапређења стамбених услова за више од 70 кућа, 300 станова, као и за пројекте унапређења инфраструктуре за преко 4000 корисника, припадника ромске популације. 
•	Формирано 20 мобилних тимова за инклузију Рома, у 20 локалних самоуправа у Србији, са којим се интензивно радило на унапређењу подршке ромској популацији на локалном нивоу.

Related Posts

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *