Obeležen Dan primirja u Prvom svetskom ratu!
11. novembra 1918. su sile Antante potpisale primirje sa Nemačkom i time okončale Prvi svetski rat. Dan primirja se obeležava u svim glavnim gradovima država pobednica, poput Francuske, gde je nacionalni praznik, ali i Velike Britanije, Italije, Rusije, SAD…
Širom sveta 11. novembra obeležava se dan kapitulacije Nemačke u Prvom svetskom ratu, 1918. godine, koji je poznatiji kao Dan primirja. Ovaj dan se proslavlja širom sveta kao sećanje na kraj krvavog i mukotrpnog rata i u Srbiji od 2012. godine ima status državnog praznika.
U tom ratu svoje žrtve, podvige, hrabrost dala je i romska zajednica. Junaci su bili Rustem Sejdić i Amet Ametović, pogledajte našu priču o njima.
Dan primirja se u Srbiji se obeležava uz nošenje bedža koji je kombinaciju Ordena albanske spomenice i Natalijine ramonde koji nosi ime po kraljici Nataliji Obrenović. Poznat je i kao cvet feniks, jer čak i kada se potpuno osuši, ako se zalije može da oživi, što simbolizuje uzdizanje srpske države iz pepela posle Prvog svetskog rata.
Srbija je u tom ratu imala strahovite gubitke. Izgubljeno je više od 50 odsto muškog i oko 30 odsto ukupnog stanovništva (1.247.435 ljudi). Beograd, koji je dugo bio na prvoj liniji fronta, početkom Prvog svetskog rata imao je, po procenama, oko 90 hiljada stanovnika, a kraj rata dočekao je sa svega oko 10 hiljada. Beograd je bio poprište prve bitke u Velikom ratu i najviše je rušen i najžešće branjen grad u Evropi.