Nova žrtva ranih brakova u Nišu
Krivični zakonik je izričit – seksualni odnos sa osobom mlađom od 14 godina je krivično delo za koje je najmanja zaprećena kazna pet godina u zatvoru.
Niška policija dobila je prijavu da je u tom gradu maloletna devojčica starosti 12 godina stupila u bračnu zajednicu, te kažu da su počeli rad na slučaju. Ističu da je njihov rad u početnoj fazi i da trenutno rade na prikupljanju svih potrebnih i relevantnih informacija koje će im značiti, pišu Južne vesti https://www.juznevesti.com/Hronika/Novi-slucaj-maloletnickog-braka-u-Nisu-policija-ispituje-okolnosti.sr.html
Pozivajući se na poštovanje i zaštitu osnovnih ljudskih prava, sociolog i profesor Filozofskog fakulteta u Nišu, kao i aktivnistkinja Ana Saćipović složni su da bi odličan početak bio izmena članova zakona o porodici i ukidanje mogućnosti da bilo koja osoba stupi u brak pre navršene 18. godine života. Oni su za Južne vesti ranije rekli da bi se raznim edukacijama roditelja mogla promeniti njihova svest, kao i to da će dugoročno ulaganje u obrazovanje i kasniji radni odnos, njihova deca imati bolju budućnost, što im, kako su rekli, rano stupanje u bračnu zajednicu ne može doneti.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić upozorio je na štetnost maloletničkih brakova jer „ukidaju mnoga prava dece, pre svega na bezbrižno detinjstvo, obrazovanje i zdravlje“. Kako je istakao, takvi brakovi neretko predstavljaju opasnost da deca postanu žrtve trgovine ljudima, a nekada imaju i tragičan ishod.
Tako su tokom 2019. godine centri za socijalni rad identifikovali 174 deteta žrtve dečijeg braka od kojih su samo 6 dečaka, a 168 devojčica.
U 2020. godini centri za socijalni rad identifikovali su 191 dete žrtvu dečijeg braka od kojih 11 dečaka, i 180 devojčica.
– Među identifikovanom decom dominira uzrast dece od 16 i 17 godina (134 dece), ali nije zanemarljiv i broj od 57 dece mlađe od 16 godina, koja su posebno pogođena dečijim brakom na tom izrazito niskom uzrastu. Dakle, prisutan je trend rasta dečjih brakova – podsećaju.
Iz Ministarstva naglašavaju da Porodični zakon predviđa i da brak ne može sklopiti lice koje nije navršilo 18. godinu života. Ipak, sud, iz opravdanih razloga, može dozvoliti sklapanje braka maloletnom licu koje je navršilo 16. godinu života, a dostiglo je telesnu i duševnu zrelost potrebnu za vršenje prava i dužnosti u braku.
– Dakle, tek kada sud u vanparničnom postupku da dozvolu za sklapanje braka maloletnom licu, ili oboma, ako su oba buduća supružnika maloletna, a starija od 16 godina, to lice ili lica, mogu sklopiti punovažan brak pred matičarem.
Ono što se, u ovoj sferi, može smatrati krivičnim delom, jeste vanbračna zajednica sa maloletnikom, što stoji i u Krivičnom zakoniku. Dakle, punoletno lice koje živi u vanbračnoj zajednici sa maloletnikom kazniće se zatvorom do tri godine. Navedenom kaznom kazniće se i roditelj, usvojitelj, ili staratelj koji maloletniku omogući da živi u vanbračnoj zajednici sa punoletnim licem ili ga na to navede.
Ovde je jasna povreda Zakona, da li će nadležni organi ovog puta odraditi svoj posao do kraja?