Vesti

Nacionalne manjine – preporuke za kratkoročne odgovore na COVID-19 koji podržavaju socijalnu koheziju

Nacionalne manjine – preporuke za kratkoročne odgovore na COVID-19 koji podržavaju socijalnu koheziju
HAG, 26. marta 2020. – Visoki komesar OEBS-a za nacionalne manjine Lamberto Zannier pripremio je preporuke koje vlade trebaju uzeti u obzir u svojim naporima u borbi protiv širenja COVID-19.
Na osnovu iskustva svoje institucije, visoki komesar podseća države učesnice OEBS-a da su kohezivna društva jaka društva. Zannier je rekao: „Dok vlade žure sa uvođenjem hitnih mera, od vitalnog je značaja da se sete da uključe potrebe svih u društvu, uključujući i pripadnike nacionalnih manjina i drugih marginalizovanih zajednica.“ Visoki komesar je podsetio države učesnice OEBS-a da i dalje ostaje na raspolaganju za pružanje stručnosti svoje kancelarije u ova neviđena vremena.
Podržati ljudska prava
Važno je osigurati da se prema pripadnicima nacionalnih manjina postupa podjednako i uživaju osnovna ljudska prava, posebno na zdravlje i tačne, lako razumljive i blagovremene informacije, bez ikakve diskriminacije, u svako doba, uključujući prilikom uvođenja kratkih – vanredne hitne mere.
Budite inkluzivni
U interesu svih je da hitne mere nehotice ne uspeju da obuhvate potrebe svih grupa u društvu. Vlade bi trebale nastojati da se konsultuju sa širokim spektrom društvenih grupa u kreiranju i primeni njihovih odgovora. Ako određene grupe pokazuju da njihove potrebe nisu zadovoljene, prilagodite mere koje bi ih uključile. Ovaj princip je takođe bitan i za fazu oporavka.
Budite osetljivi na jezičke potrebe
Države bi trebale pružiti osnovne usluge na jezicima koje u raznim zajednicama koriste što je više moguće, posebno u zdravstvu i u komunikacijama o zdravstvenoj krizi i službenim odgovorima. Osobe sa ograničenim poznavanjem službenog jezika mogu postati posebno ranjive ako ne mogu da razumiju šta se od njih očekuje. Programi učenja na daljinu treba da udovolje potrebama svih zajednica. Deca koja pripadaju manjinskim grupama trebalo bi da mogu da nastave sa učenjem na službenom jeziku, zajedno sa svojim materinjim jezikom.
Zaštitite ekonomski ugrožene
Ekonomske posljedice krize pogodit će najprije i najteže one koji rade na nesigurnom zapošljavanju. Ovo uključuje gostujuće radnike, neformalne radnike i osobe koje pripadaju marginalizovanim zajednicama, uključujući one sa manjinskim poreklom. Postoji stvarni rizik da mogu pasti u siromaštvo i socijalnu isključenost. Žene, koje često nose dodatne odgovornosti u svojim domaćinstvima ili su na prvim linijama pružanja zdravstvene zaštite, takođe mogu biti nesrazmerno pogođene. Ovo se posebno odnosi na žene iz manjinskih zajednica koje mogu doživeti dvostruku diskriminaciju.
Održavajte nultu toleranciju na diskriminaciju i ksenofobiju
Vlasti moraju biti posebno budne u nadgledanju i borbi protiv slučajeva netolerancije i ksenofobije i drugih oblika „oherizacije“ zasnovanih na identitetu, etničkoj pripadnosti, jeziku, religiji ili kulturi. U doba nesigurnosti, duboko ukorenjene strepnje mogu se izdići na površinu. Ako države razmotre da se koriste nadzorne tehnologije za praćenje širenja virusa, to ne bi trebalo da se ciljano odnosi na nijednu grupu.
Gradi se na pozitivnim primerima za promociju socijalne kohezije
Bilo je mnogo pozitivnih primera inkluzivne komunikacije među zajednicama i mera koja ciljaju sve grupe bez obzira na poreklo u zemljama OEBS-a. Zannier je rekao: „Svaki primer inkluzivnosti u našim pristupima ovoj krizi izaziva optimizam i ključan je za zdravlje, stabilnost i otpornost naših društava.“

Related Posts

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *