Muslimani slave Ramazanski bajram, Bajram Šerif Mubarek Olsun
Ramazanski bajram, jedan od dva najznačajnija islamska praznika počinje danas. Muslimani širom sveta obeležavaju kraj jednomesečnog posta i početak veselja.
Molitvom posle svitanja, muslimani obeležavaju prvi dan Ramazanskog bajrama, jednog od dva najvažnija praznika u islamu. Vernici se raduju jer su postili tokom ramazana, obnovili svoja znanja i potvrdili pokornost Bogu.
21. aprila 2023. godine, prvi je dan Ramazanskog bajrama. Naša obaveza tog dana je da svoju radost podijelimo sa svojom porodicom, komšijama, prijateljima; da obiđemo svoje umrle i da se dovom Uzvišenom Bogu zamolimo za njihov vječni mir i spas. U ime naših muftija, imama i svih službenika Islamske zajednice Srbije, kao i u svoje ime, svim pripadnicima islama želim sretan Bajram!
Bajram šerif mubarek olsun!
Reisu-l-ulema Islamske zajednice Srbije
Sead Nasufović
Običaji na Bajram
Uz bogatu trpezu, običaj je da se prvi dan Bajrama provodi u krugu porodice, koja se okuplja kod najstarijih članova.
Drugi dan obilaze se groblja, mezarja, dok se treći dan u duhu zajedništva provodi u druženju sa prijateljima, poznanicima i komšijama.
Razlikuje se i način molitve od uobičajenih molitvi. Uobičajeno je međusobno čestitanje posle molitve, a posle odlaska u džamiju vernici obilaze grobove predaka i pomole se. Svi su svečano obučeni jer je ovo jedan od dva najveća praznika u islamu.
Nakon groblja odlazi se u čaršiju gde se ispija prva bajramska kafa. Čitavog dana se čestita, sprema se bogata trpeza. Tradicija nalaže da se obiđe što veći broj komšija i prijatelja.
Ako želite prijatelju ili komšiji muslimanu da čestitate praznik, učinite to na tradicionalan način: „Bajram šerif mubarek olsun“.
Ramazanski bajram uvek pada 1. ševala (deseti mesec muslimanskog kalendara) i traje tri dana, a vernici ga smatraju „praznikom položenog ispita“.
Ramazanski Bajram je Islamski praznik koji slave Muslimani kojim se obilježava kraj mjeseca posta Ramazana. Bajram se kod Muslimana obično čestita: Bajram Šerif Mubarek Olsun. U prevodu: „Neka je plemeniti Bajram blagoslovljen.“ Odgovara se: Allah Razi Olsun, u prevodu: „Neka je Bog zadovoljan.“ U toku mjeseca Ramazana, muslimani koji poste, odriču se svih tjelesnih zadovoljstava, u kojem se broje pušenje, piće, hrana, i spolnih odnosi. Odreka kreće tokom dana od Sehura do Iftara, to jest od izlaska sunca pa do njegovog zalaska. Svako jutro i svaku večer se pomjeri vrijeme Sehura i Iftara i produžuje vrijeme posta.
Sehur je ranojutarnji obrok koji se ne broji kao doručak. Za sehur se može jesti bilo kakva vrsta hrane, ne samo doručna hrana, i obično se jede prije 5 sati u jutru.
Iftar je prvi obrok nakon dnevnog posta, to jest kasnovečerni obrok. Za iftar, takodjer, se jede hrana koja se tokom dana sprema. Običaj je da se post prekine, tj. da se omrsi hurmom (datulom) ili vodom.