Vesti

Liga Roma traži usvajanje Zakona o socijalnom preduzetništvu u Srbiji!

Socijalno preduzetništvo, kao koncept, razvija se poslednjih četrdesetak godina, i u razvijenim zemljama čini i do 10 odsto BDP-a, uz činjenicu da je na prostoru EU u ovoj oblasti zaposleno skoro 15 miliona ljudi. Situacija u Srbiji je znatno drugačija. Poslednjih petnaest godina se govori o potrebi za usvajanjem zakona koji će regulisati ovu oblast koja je od životne važnosti za mnoge ranjive grupe pa i za Rome u Srbiji.

Prvenstveno zbog nepostojanja regulative, nije se snažnije krenulo u otvaranje novih poslova i novih radnih mesta. Domaća javnost nije dovoljno upoznata sa tim koliko koristi socijalne kompanije mogu da donesu. Faktički u Srbiji, postoje dva “romska socijalna preduzeća “ i oko 1.200 preduzeća sa približno 10.000 zaposlenih koje ispunjavaju određenu socijalnu misiju, ali ih zbog forme ne mogu doslovce nazvati socijalnim preduzećima. I dalje nemaju državnu pomoć, olakšice, poreske i druge podsticaje, predviđene predlogom zakona o socijalnom preduzetništvu koji je stigao u Skupštinu Srbije krajem 2017. godine.

Zakon treba da omogući zapošljavanje diskriminisanih, siromašnih, socijalno zavisnih gradjana Srbije i bolje, održivo funkcionisanje socijalnih preduzeća. Do tada, oko 26.000 Roma na evidenciji Nacionalne služba za zapošljavanje, čekaće socijalnu pomoć i biće isključeno iz sveta rada i mogućnosti da se razvijaju. Potreba romske zajednice u Srbiji za socijalnim preduzećima kao takvih ne meri se samo novcem, već brojem ljudi, Roma, kojima bi bila pružena šansa da se osećaju potpuno ravnopravno, ostvareno i pre svega, dostojanstveno. Sa druge strane iako se socijalno preduzetništvo kao termin neretko pominje u javnosti, većini, pa i samim Romima i dalje nije jasno šta podrazumeva i kako i sami mogu da postanu preduzetnici sa društvenom misijom. Zbog toga je u našoj zemlji potreban što hitniji postupak donošenje Zakona o socijalnom preduzetništvu. Očekujemo od novog saziva Skupštine Srbije i nove Vlade Srbije da stave na dnevni red predloženi Zakon o socijalnom preduzetništvu.

Related Posts

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *