Dan sećanja na žrtve Holokausta!
Dan sećanja na žrtve genocida obeležava se 22. aprila u spomen na taj datum 1945. godine, kada je došlo do proboja grupe zatvorenika ustaškog logora smrti u Jasenovcu-Donja Gradina. Ovaj dan posvećen je sećanju na Srbe, Jevreje i Rome stradale u masovnim zločinima tokom Drugog svetskog rata. Sistem koncentracionih logora Jasenovac predstavlja jedno od najvećih stratišta u Drugom svetskom ratu. Između 1941. i 1945. godine u ovom logoru ubijeno je stotine hiljada civila, najvećim delom Srba, Jevreja i Roma, uključujući i desetine hiljada dece u logoru Jastrebarsko. Osim logora smrti u Jasenovcu-Donja Gradina, sistem koncentracionih logora obuhvatao je više lokaliteta na teritoriji današnjih Hrvatske i BiH.
Najzloglasniji nacistički logor na teritoriji okupirane Srbije bio je koncentracioni logor na Starom sajmištu u Beogradu, čiji su zatvorenici, uglavnom Srbi, Jevreji i Romi, masovno ubijani od 1941. do 1944. godine.
Povodom obeležavanja Dana sećanja na žrtve genocida državnu ceremoniju predvodio je ministar za rad Aleksandar Vulin koji je poručio da su prošle samo 72. godine od juriša logoraša željnih slobode, a da smo već zaboravili ko je žrtva, a ko dželat, dopustili da im se likovi izmešaju, počeli da tražimo opravdanje i govorimo da su svi oni žrtve rata i da je svako svojim životom zaslužio mesto u sećanju. Dodao je da nikako ne smemo mrtve da mirimo, jer su oni svojim životom i svojom smrću pokazali gde je kome mesto u istoriji.
Predsednik Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine Vitomir Mihajlović kaže da su Romi jedni od stradalih naroda u Drugom svetskom ratu i da im se u to ime odaje pomen sa porukom da žrtve koje su oni podneli nisu bezazlene i dodaje da je na teritoriji bivše Jugoslavije postojalo oko 20 nacističkih logora. U najozloglašenijim, jasenovačkim logorima, procenjuje se, nestalo je pola miliona Srba, 32.000 Jevreja i oko 80.000 Roma. U logoru Aušvic, proširenom u kompleks Aušvic Birkenau, stradalo, prema podacima Državnog muzeja Aušvic-Birkenau, najmanje 1,1 miliona ljudi, mahom poljskih i evropskih Jevreja, ali i Sinti i Roma, kao i pripadnika drugih evropskih naroda – zaključio je Mihajlović.
Ceremoniji su prisustvovali i preživeli zatvorenici logora smrti, članovi porodica stradalih, predstavnici Saveza jevrejskih opština Srbije, predstavnici diplomatskog kora, udruženja građana, kao i predstavnici Saveta romske nacionalne manjine – generalni sekretar Zoran Kalanjoš i stručni saradnik Nevana Dodić.