Maske obavezne i na otvorenom, sad i odmah.

„Svuda, stalno i svi“, kaže Darija Kisić Tepavčević nakon odluke Kriznog štaba da je nošenje maski obavezno i na otvorenom, kao i da ova odluka stupa na snagu odmah. Najavljuje strožu kontrolu, ali nije objašnjeno da li ima sankcija, ko će ih sprovoditi i kakve će biti.
Fizička distanca i nošenje maski se pokazalo efikasnim svuda u svetu i to su mere koje spašavaju živote, kaže Kisić Tepavčević.
Maske treba da nosimo svi, stalno i u svakoj prilici, uključujući i otvorene prostore. To je mera za koju se pokazalo da je izuzetno efikasna i koje bi trebalo da se pridržavamo. Da bodrimo i podstičemo jedni druge da primenjujemo ovu meru, zato što je izuzetno efikasna – rekla je Kisić Tepavčević.
Novina je i da svi uslužni objekti treba da imaju odgovorno lice koje će se starati o tome da se striktno sprovode sve preventivne mere, kao i to da je najavljeno otvaranje beogradske Arene za smeštaj obolelih od kovida. Kisić Tepavčević je rekla da je razlog tome što mora da se baci akcenat na privremene bolnice, ali ih nije pominjala za druge gradove.
Apelujemo na sve pojedince koji do sada nisu shvatili značaj preventivnih mera da zbog svih nas to učine, da će tako zaštiti i sebe i svoju porodicu. Svi imamo svoju značajnu ulogu u borbi protiv ovog virusa i zato svako od nas treba i da opominje i da podstiče sve ljude oko sebe da se pridržavaju ovih preventivnih mera – kaže Kisić Tepavčević.
Ostale odluke Kriznog štaba, pojašnjava Kisić Tepavčević, tiču se i oštrije kontrole dosadašnjih mera.
Broj obolelih polako raste. Situacija jeste mnogo povoljnija nego u svim zemljama u Evropi, ali to ne treba da nas teši, jer ovaj virus ima veliki potencijal brzog širenja i na nama je da do zaustavimo. Mere koje smo danas doneli jesu da se pooštre sve dosadašnje mere u smislu kontrole njihove primene. Iako je ograničenje okupljanja bilo do 30 ljudi, bilo je primera praktično u svim gradovima da su bila organizovana različita slavlja i okupljanja. Od danas se izdaje zabrana lokalnim samoupravama da dozvoljavaju takvu vrstu okupljanja – rekla je Kisić Tepavčević.
Podsetimo, poslednja dva dana novozaraženih koronom u Srbiji bilo je preko 200, što je prvi put posle dva meseca.
Izvor:







